לפנייה מהירה לחצו
top image

חדלות פירעון

תמונה של חדלות פירעון

זוכרים את צמד המילים שהרכיב את המונח ׳פשיטת רגל׳? ובכן, המונח הזה שינה את פניו. חוק חדש משנת 2018 שנקרא ״חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי״, הוא החוק העיקרי המסדיר היום את נושא חדלות הפירעון במדינה.

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי נועד ליצור רפורמה מעמיקה בתחום חדלות הפירעון. מטרת החוק הייתה להסדיר את כל דיני חדלות הפירעון (של יחידים ושל תאגידים), וליצור תמריצים שיסייעו לחייבים להסדיר את חובותיהם במהירות האפשרית, לקבל הפטר (כלומר, מחיקת חובותיהם בסיומו של התהליך) ולצאת לדרך כלכלית חדשה.

חדלות פירעון בחוק

למעשה חוק זה, משקף את חשיבותם של חיי הכלכלה המודרנית. ההליכים שנקבעו בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי אמורים לתמוך בערכי החברה, להקנות ודאות לשוק, ולהתאים לסביבה הכלכלית המודרנית של המאה ה-21.
מטרות החוק
המטרה הראשונה של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי הייתה לשקם את החייב מבחינה כלכלית. זאת, מתוך נקודת מבט שהשיקום הכלכלי משרת לא רק את החייבים אלא גם את טובת הנושים והמשק הכלכלי בכללותו, ומקדם ערכים חברתיים אחרים, לדוגמה: שיקום כלכלי של התאגיד יאפשר את המשך פעילותו במשק, תוך שמירה על מקומות העבודה רבי ומקור פרנסתם הן של העובדים והן של הספקים הקשורים אליו.

עוד כתבות

הליך פשיטת רגל>> | תשלום הוצאה לפועל>>

המטרה השנייה

המטרה השנייה של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי הייתה להגדיל את שיעורי החוב שיקבלו הנושים. כיוון שבתהליכי חדלות פירעון, הנפגעים העיקריים הם הנושים, מטרתם של הליכים חדשים אלה היא להקטין ככול הניתן את הפגיעה בהם, על ידי מקסום ערך נכסיו של החייב.
המטרה השלישית של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי הייתה להגביר את הוודאות והיציבות החוקית, לקצר תהליכים ולצמצם את העול הבירוקרטי.

חוק חדלות פירעון

חוק חדלות פירעון – הזדמנות לחייבים ולנושים כאחד
חוק חדלות פירעון לא מטפל באנשים שצברו חובות בעקבות הונאה ורמאות. לפיכך, הוא מתייחס אל הנושים והחייבים כאל שני צדדים של אותה מטבע, שנקלעו למצוקה כלכלית, וזקוקים לעזרת המדינה וחוקיה כדי להתאושש מהמשבר, בדרך הטובה ביותר לשני הצדדים, כך שאף אחד לא יטבע בביצת החובות בסופו של התהליך.

לסיכום המאמר חדלות פירעון

החוק החדש מעניק לחייבים הזדמנות להתחיל מחדש, לזנק קדימה ולשפר את מצבם. החוק מציע לחייבים הליך שבו יוכלו למצות את היכולות הפיננסיות שלהם, להגיע לקו הסיום, לחזור שוב לקו הזינוק ולהתחיל בחיים כלכליים בריאים חדשים ומועילים לעצמם ולמשק.
החוק החדש – חדלות פירעון ושיקום כלכלי – כולל בשמו את ההליך כולו. כלומר, הוא מאפשר לנושים למצות את סכום הגבייה שיוכלו לקבל מהחייבים (עדיף על מצב שבו לא יקבלו פרוטה, לא?), בהליך של שיקום כלכלי שיוצר וודאות רבה יותר לשני הצדדים, הנושים והחייבים. יש לכך ערך חשוב מאוד, בעיקר כאשר מדובר בהיקלעות לאי פירעון חובות שלא בזדון. זו הזדמנות נהדרת לחייב להשתחרר מעול החובות ולנושה ליהנות מהחזר כלשהו.

החוב גדול עליכם? צרו איתנו קשר

  • או מלאו פרטים ונחזור אליכם