לפנייה מהירה לחצו
top image

חייבים שלקחו להם את הרישיון נוהגים בלעדיו כדי להתפרנס

תמונה של חייבים שלקחו להם את הרישיון

מוחק החובות יואב שיינר מברך על תזכיר החוק שהופץ על ידי שר המשפטים גדעון סער לפיו לא ניתן יהיה למנוע החזקת רישיון רק בשל חובות כספיים. שרת התחבורה מיכאלי: "נמשיך במאמצים לאפשר את חופש התנועה"

 

שר המשפטים גדעון סער פרסם בסוף השבוע שעבר תזכיר חוק לפיו לא ניתן יהיה עוד למנוע החזקה ברישיון נהיגה מאדם רק בשל חובותיו בהוצאה לפועל או במרכז לגביית קנסות. בתזכיר החוק מוצע תיקון לחוק ההוצאה לפועל, שמטרתו לבטל את סמכות רשמי ההוצאה לפועל, וכן את סמכות המרכז לגביית קנסות, להטיל על חייבים מגבלה לקבל, להחזיק או לחדש רישיון נהיגה.

לטענת השר סער ומשרד המשפטים, קיימים כ-180 אלף בעלי חוב שרישיון הנהיגה שלהם נשלל בעקבות חובותיהם. "התזכיר משקף את תפיסתו של השר, ובהתאם לתפיסה רווחת כיום בעולם המערבי ביחס לאופי ההגבלות על חייבים", נמסר ממשרד המשפטים, "מגבלה על רישיון נהיגה מהווה פגיעה משמעותית על חופש התנועה של החייב, על יכולתו להגיע למקום העבודה, ועל התנהלותו היומיומית, ואף אין לה בהכרח זיקה לגביית החוב ולנכסים שיכולים לשמש לפירעון החוב. עוד נמצא כי כלי גבייה מסוג זה לא קיים במרבית מדינות המערב".

תזכיר החוק נכתב ברשות האכיפה והגבייה ובייעוץ וחקיקה (משפט כלכלי) במשרד המשפטים, והופץ להערות הציבור למשך 21 יום.
שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מרב מיכאלי, בירכה על היוזמה: "רישיון הנהיגה הוא אחד האמצעים המשמעותיים ביותר להקניית תעסוקה והשכלה וליצירת שוויון הזדמנויות. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ימשיך במאמציו לאפשר את חופש התנועה ובתוך כך את המסוגלות לשיפור מעמדו הכלכלי של כל אזרח ואזרחית, תוך שימור ושיפור יכולת הניידות והחרות האישית כפועל יוצא מכך".

מי שמכיר את הנושא

מי שמכיר את הנושא מקרוב הוא יואב שיינר, "מוחק החובות של ישראל". הוא נזכר איך בשנת 2000 הופיע בתוכנית של דן שילון שעסקה בנושא. "נלחמתי בשר התחבורה דאז איציק מרדכי", נזכר שיינר, "באותו הזמן חסמתי כבישים ונסעתי 56 ק"מ לפי המותר כדי לחסום. אני נלחם 28 שנים במערכת של משרד התחבורה ושרי תחבורה בשל אי חידוש רישיון נהיגה בגלל קנסות. דחו לאנשים את חופש הניידות הפרו את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אם יכולים לקחת לאדם רישיון נהיגה בגלל חוב כספי אז אפשר לעשות הכל. אני בא וטוען שהמלחמה שלי בסופו של יום קרמה עור וגידים. השר שאני איתו בקשר רציף יזם את החוק הזה וקידם אותו, ואני אסיר תודה לו".

אתה לא חושב שהחוק הזה הוא עוד מדרגה כדי להפוך את ישראל לגן עדן לחייבים?

"ממש לא, כי אנשים גם כך נוסעים בלי רישיון נהיגה, נוסעים עם רישיונות מזויפים, ועושים כל עבירה כדי להביא פרנסה הביתה. בן אדם שהוא קבלן שיפוצים ואין לו כסף להביא פרנסה הביתה, יסתכן וינהג ברכב ללא רישיון".

הכתבה מתוך אתר פוסטה

החוב גדול עליכם? צרו איתנו קשר

  • או מלאו פרטים ונחזור אליכם