לפנייה מהירה לחצו
top image

שיטת שיינר

עם מעל ל 20 שנות ניסיון בהסדרים מול בנקים ומחיקת חובות אצל בכירי עורכי הדין בתחום הגבייה, יואב שיינר מחברת י.ש.ש מסביר את השיטה שפיתח לחילוץ של חייבים מנושים בסדרי גודל של מיליוני שקלים. וגם, העיסוק החדש שלו: חיבורי נטוורקינג בין עורכי דין לבין אנשי עסקים על סיגר וכוסית במה שעוד ייקרא כאן פעם – "החמארה של שיינר"

 

אנשים מתחילים פרק ב' בחיים, עוזבים מקומות עבודה מסודרים או יוצאים לפנסיה בגיל צעיר מהצבא, מהמשטרה ומשרדי ממשלה, והולכים עם החלום שלהם – להיות עצמאים. הם חושבים: "נהיה אנשי עסקים גדולים", אבל במקרים רבים מדי הם מתנהלים לא נכון, נופלים, נשארים בלי הכסף ולעיתים גם בלי הבית. "את האנשים האלה אני יודע לחלץ מהתסבוכת, ואני עושה את זה כבר 20 שנה”, אומר יואב שיינר, הבעלים של חברת י.ש.ש, המתמחה בהסדרי חובות והבראה כלכלית.

בשנותיו הרבות כמחלץ ומוחק חובות טיפל שיינר בקבלנים שהסתבכו עם נושים בעשרות מיליוני שקלים, אך בין לקוחותיו יש גם לא מעט רופאים, אחיות, מורים וסלבס – זמרים ואנשי תקשורת, שהסתבכו בחובות של עשרות אלפים ואף מיליוני שקלים. הקירות במשרדיו תמיד מלאים בקטעי עיתונות על צרות של אנשים בחובות, עמוד הפייסבוק שלו (יואב שיינר) כבר הפך לאגדה והוא עצמו לא מפסיק לספר כיצד הוא מכווץ למימדים מקוריים חובות שגדלו למימדים מפלצתיים.

חוב של 900 אלף

"חוב של 900 אלף שקל שתפח לקבלן מסויים עד 85 מיליון בתוך כמה שנים, הצלחנו להביא לרמה שיחזיר רק 900 אלף. בתיק של איש עסקים אחר היה חוב של 100 מיליון שקל, הוא נסגר ב-200 אלף שקל ושחררנו לו שיעבודים של 30 מיליון שקל. חייב בן 65 וערב שלו הסתבכו בחוב של 350 אלף שקל לבנק אוצר החייל. שניהם נפלו יחד בשבי הסורי במלחמת יום כיפור, ואחרי מו"מ איתנו הבנק הסכים להסתפק ב-130 אלף שקל במזומן".

ב-20 השנים בהן הוא מתנהל מול מנהלי בנקים, חברות סלולר כבלים ולווין, על משרדי עורכי הדין גדולים והקשוחים שלהם, ייצג שיינר אלפי אנשים עם בעיה משותפת: הקושי להתמודד עם חובות גדולים והצורך שלהם בעזרה מקצועית.

"זה עולם של כסף, אין כמעט אדם שלא חייב כסף, קח את המפורסמים ביותר, כולם חייבים", הוא אומר. "מתי בנק מתחיל לסמן לקוח? כאשר הוא נכנס לכספומט כמה פעמים ביום, מי שמושך ללא הפסקה מהחשבון עולה להם ברדאר והם חוסמים אותו. יש כאלה שמחפשים פתרונות מחוץ לבנק, פתרונות שנראים יפה, אבל כל חברות האשראי החוץ בנקאיות גובות ריביות של שוק אפור”.

אז מהי שיטת שיינר לחילוץ מהתסבוכת?

"בראש וראשונה אני מבהיר ללקוח: מרגע שאני נכנס לתמונה והולכים למאבק אתה לא מדבר יותר עם הבנק או עורכי הדין שלו. השלב הבא הוא תוכנית הבראה כלכלית אישית שמותאמת ללקוח, אם לא תלמד להתנהל במסגרת הכללים של תוכנית ההבראה אתה כל הזמן תצרוך ותסתבך בעוד ועוד חובות. זה או הבראה או פשיטת רגל. ברגע שלאדם יש מוטיבציה להשתקם ולהגיע להסדר, הדרך שלנו נסללת. אחרי שאכיר אותו יותר לעומק, נכנס את כל ההלוואות שלו במקום אחד, חשבון חדש, בנק חדש, בפריסה ארוכת טווח, ככה נוכל למחוק 60 אחוז ואף יותר מהחוב, וכך הלקוח שלי יחסוך המון כסף בהתנהלותו השוטפת ומבחינת החוב הכללי. בסופו של דבר, הבנקים מכירים בחובות אבודים, ואנחנו משכנעים אותם לחלץ מהחייב מה שאפשר במקום ללכת עם הראש בקיר".

מדוע דווקא אתה מצליח להגיע להישגים במשא ומתן?

"כי הבנק יודע שפנייה שלי מביאה לו כסף. הבנקים מוכרים כסף, ורוצים למכור למי שלא יפיל אותם. מנהלי הבנקים דורשים כל יום מאנשיהם למכור הלוואות חדשות, אבל הם גם תקועים עם הלוואות ללא פירעון".

לקראת מי הבנק מעדיף לבוא במקרים של אי פירעון? לקראת זה שבא אליו עם 100 תיקים בשנה או לקראת זה שבא אליו עם אלפי תיקים?

"יפה, הבנקים הגדולים מקבלים מחברת י.ש.ש פניות לגבי 5,000 לקוחות בשנה. אנחנו מצויים בקשר עסקי עם משרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בתחום הגבייה לגבי מאות רבות של לקוחות על בסיס קבוע. רק בשבוע האחרון קיבלתי 15 תיקי חובות חדשים לטיפול מול משרד עו"ד יונתן סונדרס, 30 תיקים שלנו מטופלים במשרד חן פישר, שניהם מהמשרדים הגדולים בארץ בתחום הגבייה, ואני מתנהל מול משרדי עורכי דין גדולים נוספים מהתחום. למשל, משרד עו"ד אבי נינסוביץ' המייצג בנקים ורשויות מקומיות גדולות, משרד עו"ד אבי מאיר המייצג את פלאפון, עו"ד אליהו מלך המפורסם מחיפה, עו"ד נזיה חלבי, חבר בכיר בלשכת עורכי הדין במחוז חיפה, והרשימה עוד ארוכה".

שיינר מסביר כי משרדי עורכי דין מהתחום הם כבר אלה הפונים אליו מיוזמתם, כדי שייחלץ לקוחות שלהם בזכות המוניטין והקשרים שלו במנהלות הבנקים השונים, שם מתנהלים בתפקידים בכירים מנהלי סניפים לשעבר שהפכו למנהלי גבייה וזוכרים אותו היטב כמי שפתר להם בעיות מול חייבים.

"כמות כזו של חייבים שנמצאת אצלי יכולה לשבש את העבודה לבנקים ולעורכי הדין שלהם, אז הם חייבים להתפשר. זה עניין של תועלת לשני הצדדים, להגיע להסדר ולא להיגרר שנים עם תיקים פתוחים. הרי אם ילכו איתנו ראש בראש דרך הוצאה לפועל, הם יקבלו במקרה הטוב 200 שקל בחודש”.

פוליטיקה ונטוורקינג

בשנות התשעים שיינר עוד עבד כגובה בחברת כבלים, ופתח חברה עצמאית לגביית צ'קים. "ראיתי איך חובות של 1,000 שקל תופחים והופכים ל-10,000 והתלהבתי, אבל מהר מאוד הבנתי שזו לא הנישה שלי, והחלטתי לעבור לצד השני – לעזור לחייבים דווקא. היה לי גם מגרש מכוניות גדול בחיפה שבו הסתבכתי בעצמי עם צ'קים חוזרים של לקוחות. ברוך השם, ידעתי לצאת מהחובות שלי ולמדתי על בשרי את המקצוע… ב-1996 פתחתי את י.ש.ש, חברה שמסייעת בהבראה כלכלית ובהסדרי חובות.

"במהלך השנים מאז הפכתי לאיש שמעורב חברתית, שמכיר אנשים, אני איש שמחבר ומתחבר. בדרך היו לא מעט מאבקים קשים מול מוסדות חברתיים וגופים פיננסיים. בשנת 2000 יזמתי הפגנה מתוקשרת נגד תוכנית משרד התחבורה למנוע חידוש רשיונות לנהגים שלא שילמו קנסות – יצאנו מאות נהגים ברבע לשבע בבוקר מחיפה ופקקנו את כביש החוף עד נתניה.

"באותה תקופה הייתי גם פעיל פוליטי. בני אלבז, הזמר, חבר שלי, חיבר אותי לאריה דרעי, לאלי ישי וליתר הנהגת ש"ס, וזכיתי לברכה אישית מהרב כדורי בביתו, ש"גזר" עלי לעזור לחלשים. הקמתי בית תמחוי בחיפה שקיים עד היום. היה לי גם תחביב: שידרתי ב"קול האמת”, "קול החסד”, "קול הנשמה", תחנות הרדיו שהיו בזמנו, ונחשבתי לתואם "יוסי סיאס", כזה שמדבר עם מאזינים על הדברים הכואבים.

"יש לי קשר עם רבנים עד היום. הרב פינטו שלח אלי בעלי חובות שהסתבכו. גם הרב מאמו מקרית אתא. הם יודעים שאני יכול להוציא אנשים מהבוץ, ושולחים אלי”.

מהן תוכניותיך לעתיד?

"מעבר לחזרה אל האהבה הישנה והקמת רדיו אינטרנטי, אנחנו מפתחים מחלקה בינלאומית, פתחנו כבר סניף של י.ש.ש בלוס אנג'לס, כדי לסייע לישראלים שלא יכולים לחזור לארץ בגלל חובות.

"תחום מרתק נוסף שבו אני עוסק לאחרונה הוא בחיבורי נטוורקינג בין עולמות, בין עורכי דין ואנשי עסקים. לפעמים אני גם מגשר – שני שותפים בעסק ידוע שרבו ביניהם ופנו אלי, יישרו את ההדורים. החלום שלי הוא לפתוח בעתיד מקום אליו יגיעו כל אותם חברים שלי, קבלנים, עורכי דין, פוליטיקאים, יישתו כוסית, יחליפו כרטיסי ביקור. שזה יהיה מועדון חברתי אבל גם מוסד פרקטי לסגירת עניינים עסקיים, ומן הסתם יקראו לו – החמארה של שיינר”.

 

החוב גדול עליכם? צרו איתנו קשר

  • או מלאו פרטים ונחזור אליכם