• נכתב על ידי כתב פוסטה

אחרי 39 שנים בצרפת – חוב של 64 מיליון נסגר ב-200 אלף

Updated: Jun 13

עוד "שיחוק" של מוחק החובות יואב שיינר, שנסע לשדה התעופה כדי לקבל את סוחר הבדים מדרום תל אביב ברוך כהן שהסתבך בחובות ועזב את ישראל ב-1983
סוחר בדים מדרום תל אביב בשם ברוך כהן עזב את ישראל לפני 39 שנים לאחר שהסתבך בחובות, בעקבות סדרת צ'קים שהעביר לספקים, וחוללו על ידי הבנקים. כאשר סך החובות שלו הגיע לכדי 400 אלף שקל, הוא עזב את הארץ לצרפת, שם הוא נשאר והקים משפחה תוך שהוא מוותר על אזרחותו הישראלית לטובת אזרחות צרפתית.

לפני כשנה הוא פנה מצרפת לאיש העסקים יואב שיינר, המוכר כ"מוחק החובות של ישראל", אשר נותן שירותים לישראלים שהסתבכו במצב דומה ועזבו למדינות שונות ברחבי העולם. את הקשר בינהם יצרה אשה אשר עזבה את הארץ בעל כורחה עקב חובות גדולים ואחרי 14 שנה נעזרה בשיינר כדי לערוך הסדר שיכלה לעמוד בו מול נושיה.


"סוחר הבדים שעזב לצרפת צבר בישראל ריביות אסטרונומיות לבנקים ולנושים נוספים", אומר שיינר, ומסביר: "מבדיקה שערכתי בעניינו הצלחתי לגלות שרוב החובות שלו מהשנים ההן כבר הוכרזו כתיקים אבודים. חלק מהחברות הרלוונטיות לחובות נסגרו כבר, חלקם גם נפטרו, ובכל מקרה החברות בינהן בנקים זוכו בתשלום מס על חובות אבודים.

"אלא מה, עורכי דין למינהם מסרבים לסגור תיקי הוצל"פ ללא שיקבלו שכר טרחה עבור כסף שהם לא גבו בעצם. במקום לגבות את שכר הטרחה מהתובעים, הבנק, חברות האשראי וכדומה שכבר הזדכו על החוב הזה בספרי החשבונות שלהם, הם מתעקשים לגבות רק מהחייב, ומהסיבה הזו עורכי דין משאירים אלפי תיקי הוצל"פ פתוחים ותוקעים את המערכת".


שיינר מבהיר כי בפניות שעשה לבנקים ולנושים פרטיים, "הצלחתי להוכיח להם שאין עניין לציבור בהמשך נסיונות הגבייה של חובות שכבר הוכרזו אבודים. בסיכום הדרישות ממנו בהוצאה לפועל נרשם הסכום האסטרונומי של 65 מיליון שקל, בסופו של דבר בתוך מספר חודשים של משא ומתן מתיש עם כל הנושים סך כל הדרישות ממנו צומצם ל-200 אלף שקל בלבד.


"אחרי שהסכום הזה שולם בתשלומים לנושים השונים, הוא יכל לחזור לישראל, ועכשיו אחרי 39 שנה הבנאדם זכה לנשק את אדמת ארץ ישראל, ולהביא לארץ את משפחתו".

אתמול, 9 יוני, שיינר וצוות משרדו ערכו קבלת פנים חגיגית למשפחת כהן בטרמינל של שדה התעופה בן גוריון. כמיטב המסורת הם גם הנציחו את הרגע והעלו במיידי לרשתות החברתיות, ולמדור ההוצאה לפועל של אתר "פוסטה".

שיינר מסכם: "אני פועל גם במשרדי הממשלה וגם בכנסת, לצמצם את הריביות של חייבים. הבעיה היא שכל חבר כנסת שמדברים איתו, פשוט מפחד מהטייקונים בבנקים ובחברות הגדולות".


67 views0 comments